درباره ما

توضیحاتی در مورد سردیس، تندیس و مجسمهتعریف سردیس:
مجسمه‌ای که در آن تنها شکل یک سر، پیکرتراشی شده باشد.
انواع مدل سردیس:
سردیس تزئینی protome:
این گونه سردیس، سر و گردن برجسته ‌کاری ‌شده انسان یا جانوران بود که در معماری سنتی یونان باستان و روم باستان بکار می‌رفت.
سردیس دوچهره bifrons:
در این گونه سردیس‌ها دو چهره پشت به هم ولی چسبیده به هم تراشیده می‌شود.
سردیس گورگون gorgoneion:
مجسمه‌هایی بود به شکل سر گورگون، بر پایه افسانه‌های یونان بر سر گورگون به جای مو، مار می‌رویید.
گورگون‌ها یکی از موجودات افسانه‌ای در اساطیر یونان باستان بوده‌اند که هیولاهایی مؤنث، با بدنی پوشیده از فلس‌هایی نفوذ ناپذیر، موهایی از مارهای زنده، دندان‌هایی تیز و چهره‌ای چنان زشت بوده‌اند که هر کس به آن‌ها نگاه می‌کرد به سنگ تبدیل می‌شد. یونانیان از تصویر سر این هیولا برای آراستن سپرهای خود استفاده می‌کردند تا دشمنان خود را وحشت زده کرده و خود را از قدرتهای شیطانی محافظت کنند.
سردیس مسیح volto santo:
به بازنمایی سر مسیح در پیکرتراشی و همچنین در نقاشی‌ها گفته می‌شود.
تندیس چیست؟
تندیس یا مجسمه پیکره‌ای است که اغلب به هدف یادآوری یا به نمایش گذاشتن وجود یک انسان، شیء، حیوان یا واقعه ساخته می‌شود. به کسی که تندیس می‌سازد پیکرتراش می‌گویند که با حجم‌سازی تفاوت دارد.
تندیس ‌های بسیاری برای بزرگ‌داشت وقایع تاریخی ساخته شده‌اند. تندیس ها ممکن است به یادبود بزرگان تاریخ ساخته شوند. در ایران سالانه بسیاری از جشنواره ها و یا دوسالانه هایی برپا می شود که به عنوان قدردانی و یادبود به منتخبین تندیس هدیه داده می شود.
مانند جشنواره های: جشنواره فیلم فجر، تندیس سیمرغ بلورین، جشنواره بین‎المللی فیلم جوان و نوجوان، دو سالانه مجسمه‎سازی، دو سالانه نگارگری، جشواره بین‌المللی موسیقی فجر، تندیس چنگ زرین، جشنواره فیلم رشد، جشنواره بین المللی تئاتر رضوی، جشنواره بین المللی تولیدات رادیویی و ...
تندیس ها می‌توانند از مواد مختلفی چون رزین، گچ، فایبرگلاس، پلکسی گلاس، مولتی استایل، چوب، ام دی اف، یا فلزاتی همچون طلا، نقره و برنز ، یا انواع سنگ‌ها مانند سنگ مرمر و … ساخته شوند و بسته به موارد استفاده در اندازه‌های مختلفی وجود دارند.
تندیس های کوچک را تندیسک (statuette) نیز خوانده‌اند.
تندیس هایی که تنها سر و شانه را به تصویر می‌کشند نیم‌تنه (bust) نامیده می‌شوند و به تندیس هایی که در آن‌ها تنها شکل سر تصویر شده باشد، سردیس گفته می‌شود.
تندیسک‌هایی که به عنوان یادبود در مراسم‌های مختلف اهدا می‌شود را در ایران با همان عنوان تندیس می‌شناسند
مجسمه سازی چیست؟ اصطلاح مجسمه سازی (پیکره سازی) را نمی توان یک اصطلاح ثابت برای اطلاق به اشیاء یا فعالیتهای معین دانست. با این حال هنر مجسمه سازی دارای یک خصلت اصلی و همیشگی است که آن را از سایر هنرهای بصری متمایز می کند و آن آفرینش شکل سه بعدی می باشد.
حجم مهمترین عنصر در طرح یک مجسمه محسوب می شود. مجسمه ممکن است بصورت همه جانبه یا بصورت نقش برجسته باشد. مجسمه همه جانبه شيئي است مستقل و جدا، که فضایی را اشغال می کند، ولی نقش برجسته به زمینه ای متصل شده و یا کما بیش از آن بیرون آمده است.

امکان ارسال به شهرستان
تماس با ما (آدرس و شماره تلفن )
شماره تلفن: 02166760596
شماره موبایل : 09125267259
شماره تلگرام و واتس آپ: 09125267259
آدرس کانال تلگرامی: fazilathonar@
ایمیل: fazilat.office@gmail.com
آدرس دفتر: تهران، خیابان جمهوری اسلامی،
خیابان 12 فروردین جنوبی، تقاطع خیابان
آذربایجان، پلاک 128


حقوق مطالب، تصاویر و طرح قالب برای سایت تندیس فضیلت هنر محفوظ است.

▲ ​ ​ ابتدای صفحه